Mózg nie lubi bezruchu. Zbyt dużo siedzenia dramatycznie wpływa na pamięć
Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, co potwierdzają badania opublikowane w "Alzheimer's & Dementia". Alzheimer to choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do otępienia i utraty funkcji poznawczych. W samych Stanach Zjednoczonych dotyka ona ponad 6 milionów ludzi, co podkreśla skalę problemu. Wyniki badań wskazują, że siedzący tryb życia jest niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby.

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center (VUMC) oraz University of Pittsburgh (USA) badali, w jaki sposób nawyki związane ze stylem życia mogą wpływać na prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę.
Jak się okazało, siedzący tryb życia osób starszych – czyli długi czas spędzony w pozycji siedzącej lub leżącej - wiązał się z gorszymi funkcjami poznawczymi i kurczeniem się mózgu w obszarach związanych z ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera.
Siedzący tryb życia przyczynia się do Alzheimera
Badaniem kierowała dr Marissa Gogniat, adiunkt neurologii na University of Pittsburgh, a współautorką była dr Angela Jefferson z VUMC. Analizowano związek między siedzącym trybem życia a neurodegeneracją u 404 osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Uczestnicy badania nosili sportowy zegarek, który przez tydzień nieprzerwanie mierzył ich aktywność.
Następnie czas spędzony w pozycji siedzącej był porównywany z ich sprawnością poznawczą i skanami mózgu wykonanymi w ciągu siedmioletniego okresu obserwacji.
Uczestnicy, którzy spędzali więcej czasu w pozycji siedzącej, byli bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i zmiany neurodegeneracyjne, niezależnie od tego, ile ćwiczyli. Dotyczyło to w szczególności uczestników, którzy byli nosicielami allelu APOE-e4, genetycznego czynnika ryzyka choroby Alzheimera.
To sugeruje, że skrócenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej może być szczególnie ważne dla osób starszych z podwyższonym ryzykiem genetycznym choroby Alzheimera.
Polecany artykuł:
Zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera nie polega tylko na ćwiczeniu raz dziennie. Minimalizacja czasu spędzanego w pozycji siedzącej, nawet jeśli ćwiczysz codziennie, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera
– powiedziała Gogniat.
"Nasze badanie wykazało, że skrócenie czasu siedzenia może być obiecującą strategią zapobiegania neurodegeneracji i późniejszemu pogorszeniu funkcji poznawczych. Badania te podkreślają znaczenie skrócenia czasu siedzenia, szczególnie wśród osób starszych o zwiększonym ryzyku genetycznym choroby Alzheimera. Dla zdrowia mózgu kluczowe jest robienie sobie przerw w siedzeniu w ciągu dnia i poruszanie się w celu zwiększenia czasu aktywności" - wskazała Jefferson.
Zobacz galerię: Najlepsze suplementy na mgłę mózgową
